تبلیغات
ظهور12 - خنجر جادویی شاهزاده پارسی(نقد این فیلم)
.: سلام به شما بازدیدکننده عزیز :.

.: :.

.: شما وارد وبلاگ ظهور12 شده اید و که به تازگی به وبسایت ظهور 12 به آدرس www.zohur12.com تبدیل شده.مطالب جدید در آن وبسایت و مطالب قدیمی تر در این وبلاگ است.برای مشاهده وبسایت ما روی لینک زیر کلیک کنید.:.


بسمه تعالی

پست الكترونیك|امروز :
ظهور12
یک بار برای همیشه
اگر تمایل دارید کلیک کنید

اگر تمایل دارید کلیک کنید تا شرایط و فرم عضویت برایتان نمایان شود


بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 23 مرداد 1389

 نقدی بر فیلم شاهزاده ایرانی.شن های زمان

http://www.whynotcoconut.com/wp-content/uploads/2009/07/jake-gyllenhaal-prince-of-persia-pics-02-1024x474.jpg


منبع:


irnon.com

نقد در ادامه مطلب

خنجر جادویی شاهزاده پارسی یا انرژی هسته ای ایران
 
 
چندی پیش اكران سینمایی شاهزاده پارسی در آمریكا آغاز شد. این سینمایی پرهزینه و كاملا حرفه‌ای كه پیش‌بینی می‌شود در اسكار آینده جوائزی را از آن خود كند، در قالب یك افسانه شرقی به روایت بخشی از تاریخ، فرهنگ و آینده ایران می‌پردازد كه از نقطه‌نظر فرهنگی و سیاسی و با توجه به مناسبات كنونی داخلی و خارجی بسیار حائز اهمیت است.

پرداخت قوی و در نگاه اول مثبتِ فیلم از آنچه به سرزمین پارس تعلق دارد و همچنین جذابیت ساختار و خط داستانی آن به احتمال قریب به یقین، استقبال فراگیر مخاطب ایرانی را از آن در پی خواهد داشت و می‌توان انتظار كشید كه حتی مطبوعات داخلی آن را فتح ایران در هالیوود بنامند.
هر چند ایده اصلی این فیلم از بازی ویدئویی كه به همین نام تولید شده، برآمده است ولی داستان و درون‌مایه آن یك اثر مستقل بوده و هیچگونه ارتباطی با بازی ندارد و می‌تواند به عنوان یك اثر رسانه‌ای مستقل مورد بررسی قرار گیرد.

دّستان یك نوجوان باهوش و جسور خیابانی است كه به دلیل ویژگی‌های خاص‌اش از سوی پادشاه به پسر خواندگی پذیرفته می‌شود. سال‌ها گذشته است و اكنون او در كنار فرزندان خونی پادشاه، به عنوان یك جنگجو به سرزمین پارس خدمت می‌كند.

«نظام» مرد اَمینی كه همگی از جمله دَستان به او اعتماد دارند و از مشاوران پادشاه به شمار می‌آید اعلام می‌كند، حاكم شهر اَلَموت، در تجهیز دشمنان سرزمین پارس به سلاح‌های جدید، همكاری داشته است. بنابراین باید به این شهر حمله كرد و این حاكم خائن را كه قصد مقاومت دارد بركنار نمود. همه فرزندان پادشاه به درخواست نظام، بسیج می‌شوند و اَلَموت را تصرف می‌كنند. شاهزاده مونث‌ اَلَموت دختر زیبایی به نام تهمینه است كه پس از به آتش كشیده شدن شهر به اسارت در می‌آید.

دستان پس از نبرد تن به تن با حاكم اَلَموت او را از پای در می‌آورد و خنجر عجیب او را غنیمت می‌گیرد. در جشن پیروزی، پادشاه به پاس شجاعت و رشادتی كه دستان از خود نشان داده است تهمینه را به عنوان همسر او معرفی می‌كند. درست در همین لحظه پادشاه مسموم می‌شود و جان می‌سپارد. جشن به آشوب كشیده می‌شود و همه شواهد نشان می‌دهد دستان قاتل پادشاه است. دستان و تهمینه به همراه خنجر عجیب از شهر می‌گریزند. دستان به دنبال راهی است كه بی‌گناهی خود را ثابت كند. او تصور می‌كند فرزندان خونی پادشاه این توطئه را طرح‌ریزی كرده‌اند؛ به همین دلیل مخفیانه به شهر باز می‌گردد به سراغ نظام كه مورد اعتماد اوست می‌رود و ماجرای بی‌گناهی خود را بازگو می‌كند. اما در حین صحبت، سربازان او را محاصره می‌كنند. دستان باز هم موفق به فرار می‌شود. تهمینه راز خنجر اسرارآمیزی را كه دستان از حاكم الموت به غنیمت گرفته را برای او بازگو می‌كند. این خنجر كه در واقع یك هدیه الهی به مردم سرزمین پارس است می‌تواند زمان را به عقب بازگرداند و امكان جبران اشتباهات را فراهم آورد و صاحب آن همچنین می‌تواند به قدرت بی‌پایانی در تسلط به سرزمین پارس دست یابد. دستان متوجه می‌شود همه این توطئه‌ها كار «نظام» بوده است و او به دروغ حاكم الموت را خائن و شریك دشمنان سرزمین پارس معرفی كرده است تا خنجر اسرارآمیز را به چنگ آورد و با قتل پادشاه خود به حكومت بر سرزمین پارس برسد. اهرم اجرایی نظام گروهی آدمكش حرفه‌‌ای هستند به نام هاساسین كه به دستور او مامور می‌شوند با كشتن دستان، خنجر اسرارآمیز را برای او بیاورند. در نبرد پایانی دستان موفق می‌شود به كمك خنجر زمان را به عقب برگرداند و اجازه ندهد نظام به حكومت برسد.

فیلم سینمایی شاهزاده ایرانی را بر اساس آنچه در ادامه ارائه خواهد شد، باید آغاز یك خط رسانه‌ای جدید علیه جمهوری اسلامی ایران به شمار آورد و می‌توان انتظار داشت محصولات دیگر این خط رسانه‌ای در دیگر قالب‌های تصویری یا نوشتاری، در آینده نزدیك عرضه شود.

شاهزاده ایرانی تقابل دو جبهه خیر و شر در ایران را به تصویر می‌كشد كه هر یك، از عناصر كاملا مشخص و هدفمندی قوام یافته‌اند و همه این عناصر برای مخاطب ایرانی معنای خاص و روشنی را تداعی می‌كند. در یك سو دستان، قهرمان خیابانی و مردمی سرزمین پارس قرار دارد و در سوی دیگر «نظام» حیله‌گرد و قدرت‌طلبی كه می‌كوشد حكومت فراگیر خود را بر این سرزمین تثبیت نماید. شاهزاده ایرانی با به عقب برگرداندن زمان از به قدرت رسیدن نظام جلوگیری می‌كند. نظامی كه در ابتدا مورد اعتماد همگان بود و ملجأ و پناه دستان به شمار می‌رفت. دستان زمان را به عقب باز می‌گرداند تا چینش كسانی را كه در سرزمین ایران حكومت می‌كنند تغییر دهد چرا كه روزهای سپری شده نشان داده است قلب نظام برای منافع خود می‌تپد نه سرزمین پارس.

نظام درپی تصاحب خنجری است كه میراث سرزمین پارس و هدیه خداوند به مردم آن، معرفی می‌شود. نظام سعی دارد با دستیابی به این خنجر (كه یك ابزار جنگی و نمادی از سلاحی غیرمتعارف و نابودگر) است جنگی بزرگ و آخرالزمانی به راه اندازد كه سیطره او را بر سرزمین پارس و بسیاری مناطق دیگر تضمین می‌‌كند. این جمله از زبان تهمینه خطاب به دستان بیان می‌شود كه ما باید جلوی آغاز این آرماگدون را بگیریم. واژه آرماگدون اساساً برگرفته از نام منطقه‌ای در بیت‌‌المقدس است كه در كتاب مقدس به جنگی بزرگ اطلاق می‌شود كه جبهه شر و باطل آن از سرزمینهای شرقی بیت‌المقدس هستند. خنجر هر چند نمادی از سلاح نامتعارف است؛ آنچه مهم است این است كه این خنجر در اختیار نظام خودكامه قرار نگیرد. در سكانس مربوط به آزاد شدن نیروی خنجر توسط نظام، پدیده‌ای شبیه به انفجار اتمی شهر را نابود می‌كند.

نظام برخلاف دیگر اسامی كاراكترها نه به نظام الملك طوسی قابل بازگشت است و نه دیگر شخصیت‌های تاریخی دوره‌ای كه فیلم درباره آن سخن می‌گوید. این اسم و دیگر عناوین موجود در فیلم‌نامه را باید نمادین به شمار آورد.

اهرم اجرایی نظام، گروهی از آدمكش‌های حرفه‌ای و شیطانی هستندكه هاساسین نامیده می‌شوند. هاساسین همان حشاشین هستند كه به عنوان یكی از گروه‌های مبارز شیعی (فرقه اسماعیلیه) در تاریخ ایران شهرت جهانی دارند. هر چند درباره حسن صباح رهبر این گروه و صحت و سقم وجود خارجی چنین فردی اختلاف‌نظرهای جدی میان مورخین وجود دارد ولی گروه حشاشین به عنوان یكی از شاخه‌های نظامی اسماعیلیه و حتی در برخی منابع شیعه اثنی‌عشری مورد تایید است. در این فیلم حشاشین به عنوان اهرم اجرایی نظام در پیشبرد اهدافش معرفی می‌شوند. جالب اینكه حشاشین در تبلیغات جهانی سه شهرت عمده دارند: شیعه بودن، تروریست بودن و شیطانی بودن. در فیلم شاهزاده ایرانی، شیطانی بودن نظام و حشاشین با مارهایی كه همواره در آستین و محل زندگی آنها وجود دارند و به آنها در انجام مأموریت‌هایشان كمك می‌كنند، مورد تاكید قرار می‌گیرد. این مارها نظام و حشاشین را به اهریمن‌های افسانه‌ای ایران همچون ضحاك نیز پیوند می‌‌زنند.

مساله مهم دیگر اینكه فیلم از نظر فرهنگی، تمامی مولفه‌های اسلامی و حتی ایرانی را در مناسبات روزمره حذف كرده و همه روابط با الگوی امروزی و غربی شكل می‌گیرد. از فرهنگ ـ ‌نشان‌های ایرانی تنها به مواردی چون تعدد زوجات و حرمسرا، اشاره شده است. بررسی موارد ریز و قابل توجه این فیلم در این محور، نیازمند فرصت مستقلی فراتر از این گزارش اولیه و اجمالی است.

نقشه ابتدایی و برخی معیارها تداعی‌كننده دوره سلجوقیان است ولی با این حال فیلم از نظر تاریخی دچار تشویش و بی‌نظمی است و حتی برخی از پلان‌ها به حكومت عثمانی و سرزمین هندوستان ارجاع می‌شود.
در فوریه 2008 گلشیفته فراهانی برای تست بازی در نقش تهمینه در این فیلم به لندن دعوت شده بود كه در فرودگاه امام خمینی به دلیل مسائل مربوط به فیلم ریدلی اسكات و بازی وی در آن فیلم ممنوع‌‌‌الخروج اعلام شد.
تلاش سازندگان فیلم برای استفاده از گلیشفته فراهانی نشان می‌دهد به پرمخاطب شدن فیلم در ایران از ابتدا توجه خاصی مبذول شده است.

احتمالاً این فیلم از سوی مخاطبان ایرانی با اقبال مواجه ‌شود و بی‌تردید از سوی طیف گسترده‌ای از مخاطبان دیده خواهد شد. در این فیلم جز یك بوسه خداحافظی در سكانس‌های پایانی هیچ رابطه غیراخلاقی به تصویر كشیده نشده است كه این مطلب خلاف عرف در هالیوود با توجه به علاقمندی سازندگان فیلم برای دیده شدن اثر در ایران نمی‌تواند تصادفی باشد.

به نظر می‌رسد می بایست با یك هوشمندی پیشدستانه و اتخاذ برخی تدابیر لازم بتوان تاثیرگذاری رسانه‌ای این فیلم را تا حد زیادی مهار و از تحقق اهداف سازندگان آن جلوگیری شود.
ـ پخش فیلم در یك برنامه ویژه به همراه تحلیل و ارزیابی
ـ تصویرسازی سینمای آمریكا را درباره ایران در سال گذشته میلادی با نمایش نمونه‌ها و هر گونه اقدامی كه می بایست در این خصوص در كمترین زمان ممكن و پیش از آنكه عموم مخاطبان ایرانی با اصل فیلم مواجه شوند، صورت پذیرد./طبقه بندی: نقد فیلم ها، 
ارسال توسط مجهول الهویت
نظر سنجی
قالب وبلاگ چه طوره؟صفحات جانبی
پیوند های دوستان
در خواست نویسندگی
اگر تمایل دارید کلیک کنید تا شرایط و فرم عضویت برایتان نمایان شود