تبلیغات
ظهور12 - رسانه|نقدی کامل و جامع بر فیلم 2012
.: سلام به شما بازدیدکننده عزیز :.

.: :.

.: شما وارد وبلاگ ظهور12 شده اید و که به تازگی به وبسایت ظهور 12 به آدرس www.zohur12.com تبدیل شده.مطالب جدید در آن وبسایت و مطالب قدیمی تر در این وبلاگ است.برای مشاهده وبسایت ما روی لینک زیر کلیک کنید.:.


بسمه تعالی

پست الكترونیك|امروز :
ظهور12
یک بار برای همیشه
اگر تمایل دارید کلیک کنید

اگر تمایل دارید کلیک کنید تا شرایط و فرم عضویت برایتان نمایان شود


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 21 مرداد 1389

این نقد خیلی جالب است.از دوتا نقدی که تا الان گذاشتم جالبتره. اما البته طولانی تره.

 

ازتون خواهش میکنم این نقد رو تا آخر بخونید.

از فیلم هایی که درباره ۲۰۱۲ ساخته شده است ، فیلم اخیر ، تازه ترین ، سنگین ترین،‌ پر هزینه ترین ، پر بیننده ترین و پرفروش ترین ، در این مساله بوده است. داستان اجمالی فیلم:

داستان از آنجا شروع می‌شود که یک دانشمند هندی در آزمایشگاهی در قعر زمین به همکار هندی خود مراجعه کرده و از طریق وی مطلع می‌گردد که درجه حرارت پوسته سخت زمین بر اثر تاثیرات تشعشعات ناگهانی کیهانی ناشناس مرتبآ در حال افزایش می‌باشد تا جائی‌که برای نجات بشریت فقط مدت زمان بسیار کوتاهی فرصت باقی است.

پوسته جامد زمین بر اثر تاثیر این تشعشعات نرم شده و در سطوح بسیار بزرگی شکافته و از هم گسسته می‌گردد. دریا ها و اقیانوس به طور وحشتناکی (امواج تا ۴۰۰ متر بلندی) به طرف سرزمین‌ها و شهر ها سرازسر می‌شوند و فقط بخشی از انسان‌ها امکان آن‌را پیدا می‌کنند که در کشتی‌های نوحی که در سطوح بسیار عظیم و مثل سفینه های بسیار غول پیکر و سوپر مدرن (ساینس فیکشنی) ساخته شده اند, خود را از انهدام وتباهی نجات دهند!

فیلم در درجه اول اوضاع آمریکا, بخشی از هندوستان و سر انجام آلاسکا و شاید هم سیبری را نشان می‌دهد و با همه جای دنیا (ازجمله کعبه و مکه) زیاد کاری نیست.


طراحان و سازندگان این فیلم با توجه به زمینه هایی که مبنی بر اعتقاد خرافه گون بر پایان یافتن جهان در سال ۲۰۱۲ وجود دارد ، طرح فیلم خود را بنا کردند. این اعتقاد از تقویم باستانی مایان ها که نوستر آداموس هم از همان استفاده کرده بود ، نشات گرفته . بر این اساس ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ آخر الزمان اتفاق می افتد و این سال سال فوت زمین نامیده می شود . از آنجا که پیش از این به انتشار این ذهنیت که در ۲۰۱۲ زمین و دنیا پایان می یابد ، توسط نوستر آداموس و دیگران دامن زده شده بود ، کمپانی تولید کننده ۲۰۱۲ موقعیت را برای ساخت فروش فیلمی با ارضای حس کنجکاوی عمومی در مورد حقیقت این سوال ، بسیار مناسب یافت. لذا از مدت ها قبل تبلیغات این فیلم آغاز گردید.

فیلم ۲۰۱۲ به دلیل صحنه های بدیعی که توسط رایانه خلق شده است ، بسیار جذاب است . به طوری که ذهن بیننده را تا مدت ها مشغول می کند. افراد بسیاری بعد از مشاهده فیلم در و دیوار و پدیده های اطراف خود را به نحو متفاوتی مشاهده می کنند. ترس از قیامت را به وضوح لمس می کنند و به تصویری از قیامت که برخی از آن در قرآن کریم به زیبایی تصویر شده است را احساس می کنند:

یَوْمَ نَطْوِی السَّمَاء کَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْکُتُبِ کَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِیدُهُ وَعْداً عَلَیْنَا إِنَّا کُنَّا فَاعِلِینَ [الأنبیاء : ۱۰۴]

فَإِذَا جَاءتِ الصَّاخَّةُ [عبس : ۳۳] یَوْمَ یَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِیهِ [عبس : ۳۴] وَأُمِّهِ وَأَبِیهِ [عبس : ۳۵] وَصَاحِبَتِهِ وَبَنِیهِ [عبس : ۳۶]

أَوْ کَصَیِّبٍ مِّنَ السَّمَاءِ فِیهِ ظُلُمَاتٌ وَرَعْدٌ وَبَرْقٌ یَجْعَلُونَ أَصْابِعَهُمْ فِی آذَانِهِم مِّنَ الصَّوَاعِقِ حَذَرَ الْمَوْتِ واللّهُ مُحِیطٌ بِالْکافِرِینَ [البقرة : ۱۹]

و … .

از این منظر مشاهده این فیلم بسیار موثر و تحسین بر انگیز است اما از حیث ساختار کلی در محتوا نقدهای فراوانی بدان وارد است.

نخست این که یک ساختار منسجم و قابل دفاع ندارد. به عنوان مثال بخشی از داستان فیلم از داستان طوفان نوح گرفته شده است. جالب آن که در قرائتی که از این داستان اخذ شده نیز تنها قرائت کتاب مقدسی آن لحاظ نشده است .

داستان طوفان نوح در کتاب مقدس در سفر پیدایش ۶ : ۱۳ به بعد آمده است . برخی از جزئیات فیلم دقیقا از داستان نوح در کتاب مقدس گرفته شده است .

طوفان نوح بر اساس قرائت کتاب مقدسی(بر خلاف قرائت قرآن که آن را منطقه ای می داند) یک طوفان جهانی است . بر اساس همین قرائت اشکالات متعددی توسط دانشمندان بر این آموزه وارد می شود که از نظر علمی منطقی است. در سفر پیدایش می خوانیم: (۶ : ۱۳) : و خدا به نوح گفت: «انتهای تمامی بشر به حضورم رسیده است، زیرا که زمین بسبب ایشان پر از ظلم شده است. و اینک من ایشان را با زمین هلاک خواهم ساخت.

لذا می بینیم که در داستان فیلم آب و حوادث طبیعی کل دنیا را از شرق گرفته تا غرب و چین ، در بر می گیرد .

در قرائت قرآن کریم ، چنین چیزی وجود ندارد و با توجه به منطقه ای بودن طوفان ، آمده است که تنها کسانی که آیات خدا را تکذیب می کردند غرق شدند.  فَکَذَّبُوهُ فَنَجَّیْنَاهُ وَمَن مَّعَهُ فِی الْفُلْکِ وَجَعَلْنَاهُمْ خَلاَئِفَ وَأَغْرَقْنَا الَّذِینَ کَذَّبُواْ بِآیَاتِنَا فَانظُرْ کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الْمُنذَرِینَ [یونس : ۷۳]

بر اساس فیلم ۲۰۱۲ که مبتنی بر قرائت کتاب مقدسی است زن و کودک و با گناه و بی گناه و حتی عابد و جانی هر دو غرق می شوند و نجات یافتگان افرادی هستند که دلیل روشنی بر انتخاب آنان وجود ندارد.

نکته جالب در این فیلم این است که حتی جزئیات داستان کتاب مقدس از طوفان نوح را نیز رعایت کرده است. در پیدایش ۶ : ۱۶ امده است : و روشنی‌ای برای کشتی بساز و آن را به ذراعی از بالا تمام کن. و در کشتی را در جنب آن بگذار، و طبقات تحتانی و وسطی و فوقانی بساز.

همین دستورات در کشتی های ساخته شده در ۲۰۱۲ رعایت شده. درها از کنار کشتی درست شده . کشتی سه طبقه تحتانی و وسطی و فوقانی دارد .

بر اساس کتاب مقدس در داستان طوفان نوح همه چیز می میرد و از حیوانات از هریک جفتی انتخاب شده و وارد کشتی می شود. با توجه به این مطلب ایراد بزرگی که به داستان کتاب مقدس وارد می شود این است که ۷۰۰۰۰ گونه حیوانی در عهد نوح که در دنیا بوده است در کشتی با حجمی که در سفر پیدایش وصف شده ، قابل جای گیری نبوده است . با این حال آقای رولند ارمیچ این آموزه را به دقت مراعات نموده و از حیوانات مختلف جفتی را در کشتی جای داده است :

پیدایش ۶ : ۱۹ و ازجمیع حیوانات، از هر ذی جسدی، جفتی از همه به کشتی در خواهی آورد، تا با خویشتن زنده نگاه داری، نر و ماده باشند.  ۲۰ از پرندگان به اجناس آنها، و از بهایم به اجناس آنها، و از همه حشرات زمین به اجناس آنها، دودو از همه نزدتو آیند تا زنده نگاه داری.

بر اساس داستان کتاب مقدس همه موجودات زنده می میرند. چنان که این مساله در این فیلم نیز به صورت کامل مشهود است و حیوانات و … ظالمانه کشته می شوند .

پیدایش ۶: ۱۷ زیرا اینک من طوفان آب را بر زمین می‌آورم تاهر جسدی را که روح حیات در آن باشد، از زیرآسمان هلاک گردانم. و هر‌چه بر زمین است، خواهد مرد.

اگر دقت شود موارد مشابه دیگری نیز بین داستان نوح در کتاب مقدس با ساختار محتوایی فیلم ۲۰۱۲ یافت می شود. اما با وجود این همه شباهت جالب این است که سازندگان فیلم در تبلیغات گسترده خود در سطح دنیا ، فیلمشان را با عنوان پایان دنیا در سال ۲۰۱۲ معرفی می کنند. در حالی که در فیلم ساخته شده ، اولا دنیا پایان نمی یابد و ثانیا داستان نوح در قالبی هالیوودی به تصویر در می آید . لذا اهداف پشت پرده طراحان فیلم از پوشش تبلیغاتی مزبور کاملا آشکار است . همین برنامه ریزی تبلیغاتی بود که باعث شد فیلم ۲۰۱۲ فقط در هفته اول اکران ،  ۲۲۵ میلیون دلار فروش داشته باشد و رتبه پنجم را از نظر میزان فروش بین المللی خود  کسب نماید.

همان طور که قبلا گفتیم برخی از فیلم هایی که با عنوان ۲۰۱۲ و پایان یافتن دنیا در این سال ساخته شده اند ، مقدمه ای برای توجه بیشتر به این فیلم شدند. اما یکی دیگر از انگیزه هایی که موجب شده است که کارگردان فیلم ، در مصاحبه های خود فیلمش را با عناوین آخر الزمانی و نه داستان نوح مطرح کند ، رقابت با فیلم Nowing   است . این فیلم که اخیرا به نمایش درآمده است ماجرای عروج نو تولد یافته‌های مسیحیان پروتستان قبل از ظهور حضرت مسیح و بازگشتشان به زمین پس از واقعة آرمگدون را به نمایش گذاشته و مورد توجه قرار داده است.

آخر الزمانی بودن فیلم حتی توسط خود کارگردان فیلم هم ، علی رغم آنچه در تبلیغات فیلمش تکرار نموده ، در برخی از مصاحبه هایش نفی شده است. وی در جایی در مصاحبه‏ای در پاسخ به این سوال که: آیا واقعا فکر می‌کنید همگی در سال ۲۰۱۲ خواهیم مرد؟ می‏گوید: صادقانه بگویم. نه. آخر زمان برای من آزار دهنده خواهد بود چون پروژه فیلم‌های بسیاری را در دست اجرا دارم. اما خیلی تعجب می‌کنم از این‌که می‌بینم خیلی ها این پیشگوئی را جدی گرفته اند. دیوانه های واقعی را در این میان می‌توان یافت!


به طور کلی سینمای غرب که تحت تاثیر شدید و کنترل صهیونیسم جهانی قرار دارد ، موضوعات مطلوب استراتژیست‌های غربی و مردان عرصة سیاست را تازه و داغ نگه می‌دارد. لذا از هر گونه ابزاری در این زمینه استفاده می کند ولو چندان ارتباطی هم نداشته باشد.

چند سال پیش و در آستانة قرن جدید، وقتی که از طریق مطالعات ژنتیک در یک مرکز آمریکایی گوسالة سرخ مویی به دنیا آمد، آقای ریچارد لندز، استاد هزاره شناسی و آخرالزّمان‌گرای دانشگاه بوستن در آمریکا اعلام کرد: «به دنیا آمدن این گوساله همان چیزی است که انتظار آن را می‌کشیدیم. حالا می‌توانیم جنگ آخرالزّمانی را آغاز کنیم.
طیّ روزهای گذشته، هم خبری با عنوان «تولد دجال آخرالزّمان» از به دنیا آمدن کودکی عجیب الخلقه در رسانه ها پخش شد، که تصاویر آن نیز در اینترنت منتشر شده است: کودکی که تنها یک چشم دارد و چشم سمت چپش روی پیشانیش قرار گرفته است. در این اخبار تلاش شده این کودک، دجال، فتنة آخرالزّمان معرفی شود  و معمولا هم منابع اسرائیلی  این گونه اخبار را منتشر می‌کنند و دیگران ناخواسته به نقل و تکثیر آن می پردازند.

لذا برای زنده نگهداشتن همین رویکرد و یاد آخر الزمانی با مبانی کابالیستی و یهودی ، اشرار یهود و سران سازمان‌های مخفی که سر در پی تأسیس حکومت جهانی شیطانی دارند، از اخبار آخرالزّمانی مندرج در منابع اسلامی و مسیحی حداکثر سو استفاده را می کنند. اینان خود هیچ گونه اعتقادی به دین و دینداری، معاد و اخلاق ندارند، اما از سال‌ها قبل دست در کار تدارک سناریو های گوناگونی هستند. در این سناریوها، سعی می‌کنند، عناصر مذکور در اخبار آخرالزّمانی، تحریف شده و به صورت مصنوعی و جعلی چنان کنار هم قرار داده شوند که حقیقی جلوه کند. در واقع آنها در حال تدارک جعلی حادثة آخرالزّمانی ظهورند.
دقیقا به همین دلیل است که با این که این فیلم در دل دنیای مسیحیت شکل گرفته است،‌دیدگاهی مسیحیت ستیز را نیز ارائه می دهد. به عنوان مثال در یکی از صحنه های فیلم به وضوح نشان می دهد که کاتولیک ها  که در واتیکان در حال عبادت هستند ، ناگهان آب از سقف کلیسا و از وسط یک نقاشی دینی که اتصال خدا و آدم را نشان می دهد، درست از محل اتصال انگشت آدم و خدا به هم، فرو می ریزد… و البته در جایی دیگر معبد بوداییان هم به شکلی مشابه در هم می شکند.

یکی از ویژگی های بارز فیلم هایی که در هالیوود به دنیا می آیند این است که نجات بخش نهایی معمولا به عهده شخصیتی آمریکایی است. این مساله در این فیلم نیز به نحو بارزی وجود دارد. اولا در انتهای فیلم و قبل از تیتراژ پایانی تنها جای مسکونی بر روی زمین قاره آمریکا است که سر از آب بیرون آورده و  القا می‌کند در تمدن جدیدی که در آینده شکل خواهد گرفت ، آمریکا ، که در حال حاضر از مدیریت فرهنگ فعلی خود نیز عاجز است ،‌ سکان دار تمدن و فرهنگ دنیا خواهد شد.

ثانیا در این فیلم از نظر نرم افزاری امریکا قدرت برتر نمایش داده شده است .

ثالثا رئیس جمهور آمریکا نقشی فعال در نجات مردم ایفا می کند. اما نکته جالب این است که رئیس جمهور آمریکا در این فیلم شخصیتی سیاه پوست انتخاب شده است . با توجه به روحیه متکبرانه و نژاد پرستانه بسیاری از فیلم سازان هالیوودی ، رئیس جمهور سیاه پوست در تاریخ سینمای آمریکا برای نخستین بار است که در یک فیلم نمایش می یابد و این جالب توجه است . شاید این مساله برای ایجاد زمینه تبلیغی جهت اعطای جایزه صلح نوبل به اوباما صورت گرفته باشد . چرا که فضای عمومی جهانی و حتی فضای ذهنی درون آمریکا ایجاب می کرد که مخالفت شدیدی علیه اعطای جایزه صلح نوبل به اوباما صورت بگیرد. این فیلم از ابتدا قرار بود در تاریخ  دهم ژولای ۲۰۰۹ اکران شود اما شاید به همین دلیل تاریخ نمایش آن با سه ماه تاخیر، به نوامبر تغییر یافت.


یکی از مسائلی که از رهگذر این فیلم در ذهن برخی از ایرانیان راه یافته است این است که در سال ۲۰۱۲ و تاریخی که در این فیلم پیش گویی شده است ، امام زمان علیه السلام ظهور می نماید. به عنوان قرینه و دلیل این مطلب هم می گویند چون ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ مصادف است با جمعه ۱ دی ۱۳۹۱ و از آنجا که در روایات آمده است امام زمان علیه السلام در روز جمعه ظهور می نمایند ، پس آن حضرت در همین روزی که فیلم مذکور ، آن را مطرح کرده است ظهور خواهند کرد.

این سخن و شایعه ،‌ گزافه ای بیش نیست. چرا که نشانه های قطعی ظهور امام زمان علیه السلام آن چیزی نیست که نوسترآداموس یا برخی خرافه های مایایی و … بگوید . وانگهی در حدیثی از امام صادق علیه السلام آمده است: هر کسی برای ظهور امام قائم، زمانی را تعیین کند، او را تکذیب کنید.( صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، ص ۵۷۳) یا در حدیث دیگری امده است که  شخصی به نام عبدالرحمن می گوید: خدمت امام صادق علیه السلام بودم، مهزیار اسدی وارد شد. گفت: فدایت شوم، مرا از زمان ظهور حضرت قائم علیه السلام خبر بده، او کجا ظهور می کند و تا چه زمانی منتظر ظهور او باشیم؟ غیبت بسیار طولانی است؟ حضرت فرمود: هرکسی وقت ظهور را تعیین کند، دروغ گفته است. در انتظار ظهور آن، باید صبور باشید. ظهور او، مایة نجات مسلمین است.(منتخب الاثر، همان ، ص ۵۷۳).

بنا بر این ترویج این گونه شایعات و دامن زدن بدان امری شایسته نیست و از مصادیق دروغی است که امام صادق علیه السلام ما را از آن نهی فرموده اند.

در مسیحیت مسائل آخر الزمانی و ظهور مسیح بسیار اضطراب انگیز مطرح می شوند. همین موجب می شود تا مبشران هالیوودی مسیحی ، قدرت تفکر را با ساختن امثال ۲۰۱۲ ، از پیروان مسیح سلب کنند . همیشه چنین بوده و هست که اضطراب بیش از حد عقلانیت را از بین می‌برد و مسیحیت خواسته یا ناخواسته در دام چنین پدیده ای گرفتار شده است. بر خلاف رویکرد مسیحیت، در اسلام نشانه های آخر الزمان به گونه ای معرفی می شوند که هر ایمانداری با تفکر نسبت به آن بصیرت می یابد و سعی می کند خود را در مسیر درست قرار دهد. لذا نشانه های ظهور و آخر الزمان اسلامی و شیعی به نحوی ارائه می‌شوند که شخصی که در آن بازه زمانی قرار می گیرد ، به تفکر بر انگیخته شود و از بین خیر و شر ، جانب خیر را پیش بگیرد. مثلا به نشانه های قطعی ظهور دقت کنید: جنبش ترقی خواهانه مرد یمنی، جنبش ارتجاعی سفیانی، ندای روح بخش آسمانی، فرو رفتن زمین و قتل نفس زکیه.

با توجه به گسترش روز افزون این گونه فیلم ها، در جامعه شیعی ایران ، نگران این هستیم که اضطرابی بیهوده در دل مومنان به وجود آید و امنیت روانی جامعه با خرافه فروشی های دکان‌های هالیوود ، به خطر افتد. لذا می طلبد که مسئولان عرصه هنرهای تصویری، جهت واکسینه و یا شاید هم درمان جامعه حاضر، تدبیری بیاندیشند. در همین راستا سازمان مردم نهاد اسلام و مسیحیت مشاوره‌های رایگان و بی دریغ خود را به عزیزانی که مایلند در این عرصه فعالیت ، برنامه ریزی یا سرمایه گذاری کنند ، ارائه می‌کند .
طبقه بندی: نقد فیلم ها، 
ارسال توسط مجهول الهویت
نظر سنجی
قالب وبلاگ چه طوره؟صفحات جانبی
پیوند های دوستان
در خواست نویسندگی
اگر تمایل دارید کلیک کنید تا شرایط و فرم عضویت برایتان نمایان شود